Міжнародні торгові відносини в добу цифрової трансформації: нові горизонти та загрози
Нові та новітні технології продовжують трансформувати глобальну економіку та саму торгівлю, використовуючи позитивний вплив зростання міжнародної торгівлі та полегшуючи переміщення товарів і послуг через кордони. XXI століття визначилося впливом технологічних інновацій на критичні виклики нашого часу, включаючи підвищення глобальних стандартів життя, сприяння сталому розвитку, збереження та захист цінних людських і природних ресурсів, а також боротьбу зі зміною клімату. Разом технологічні інновації та збільшення торгівлі можуть сприяти більш ефективним процесам, розширювати кругозір глобальних партнерів і підтримувати розвиток і зростання на Глобальній Півночі та Півдні. На зорі Четвертої промислової революції ще не ясно, які технології виконають подвійний мандат підвищення глобальних стандартів життя та сприяння інклюзивній торгівлі шляхом збільшення можливостей для Глобального Півдня. Однак нові цифрові технології можуть сприяти інноваціям, продуктивності та ефективності; безпечні ланцюги поставок; різко збільшити прозорість продукту; і покращити взаємодію з клієнтами, одночасно розвиваючи ринки та можливості для глобальної торгівлі.
Уявіть собі світ автономних вантажівок і судноплавства, який спирається на штучний інтелект (ШІ) і стільникову мережу п’ятого покоління (5G), що сприяє прогресу у виробництві, такому як адитивне виробництво (тобто 3D-друк). Квантові обчислення забезпечують безперервне вдосконалення промислових процесів виробництва, стимулюючи нові методи вдосконалення всього: від літій-іонних акумуляторів і біорозкладаного пластику до екологічно безпечного авіаційного палива.[1] Управління ланцюгом постачання всередині та за кордоном синхронізується завдяки вдосконаленій аналітиці даних, технології прогнозного обслуговування та оцінці ризиків за допомогою ШІ за допомогою смарт-контрактів. Транспортні контейнери з підтримкою Інтернету речей (IoT) взаємодіють між собою та мережею, забезпечуючи підтримку продуктів у належному стані, зменшуючи відходи та псування. Все це забезпечується технологіями розподіленої книги та електронною митною та юридичною інформацією, доступною сторонам одним дотиком пальця, що полегшує оплату, отримання та дотримання правових норм. Трансакційні витрати на обробку митних документів, які раніше могли перевищувати вартість переміщення контейнера, значно зменшуються, а безпека підвищується завдяки електронним митним документам, що підтримуються блокчейном. Крім ефективності торгівлі, це скорочення транспортних викидів і відходів, а також підвищення прозорості для споживачів і можливості вибору щодо екологічно та соціально безпечних продуктів. Однак для того, щоб це стало реальністю, необхідно запровадити національні та глобальні правила торгівлі, які зменшують перешкоди для потоків даних, усунути нетарифні бар’єри, такі як невідповідні стандарти та сумісність даних, а також заохочувати інвестиції приватного сектора через стабільну та чітку нормативну базу та глобальні правила дорога. Крім того, місцевий технічний потенціал і досвід мають бути достатньо надійними, щоб підтримувати ІТ-інфраструктуру разом із спроможністю уряду адаптувати нові технології та отримувати користь від їх впровадження. Цифрові технології мають потенціал для значного підвищення ефективності та розширення можливостей для торгівлі, але як країни, що розвиваються, так і розвинені країни повинні мати необхідний технічний потенціал, щоб грати в цьому світі, що розвивається.
У цьому документі детально описано нові цифрові технології та те, як вони можуть позитивно вплинути на світову торгівлю та сталий розвиток, висвітлюючи декілька технологій, що застосовуються як у країнах, що розвиваються, так і в розвинутих економіках. Загалом рішення в області інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) можуть допомогти скоротити глобальні викиди парникових газів до 15 відсотків до 2030 року, відповідаючи лише за 1,4 відсотка глобального вуглецевого сліду.[2] У цьому документі також зазначено, які технології, ймовірно, будуть критично важливими в найближче десятиліття для сприяння цим цілям, відзначаючи потенційні перешкоди та недоліки, а також те, як правила торгівлі та національну політику можна змінити, щоб скористатися перевагами цифрових технологій. Він встановлює рамки для роздумів про те, як нові технології кидають виклик існуючим правилам Світової організації торгівлі (СОТ), і пропонує шляхи реформування та розробки чітких правил для максимального використання могутнього потенціалу цифрових технологій.